مقالات

اسانس چیست

اسانس چیست

اسانس چیست

اسانس چیست؟؟؟ کلمه «اسانس» در زبان فارسی معادل‌هایی همچون «عطرمایه»، «عصاره»، و «جوهر» دارد.

پزشک ایرانی ابن سینا، معروف به Avicenna در اروپا ، اولین بار عطر گلها را از تقطیر بدست آورد در حالی که اعتقاد بر این است که اولین مورد ذکر شده در مورد تکنیک ها و روش های استفاده شده برای تولید اسانس ها، ابن بیطار (1188–1248) ، پزشک ، داروساز و شیمیدان آل اندلس (اسپانیا مسلمان) است.

اسانس روغنی یا عطرمایه یک مایع آبگریز غلیظ حاوی ترکیبات شیمیایی فرار از گیاهان است (در دماهای معمولی به راحتی تبخیر می‌شود). عطرمایه‌ها که به عنوان روغن‌های فرار نیز شناخته می‌شوند، به‌طور ساده به عنوان روغن گیاهی که از آن استخراج شده‌اند شناخته می‌شوند، مانند روغن میخک.

اسانس ها به طور کلی با تقطیر، غالباً با استفاده از بخار ، استخراج می شوند. فرآیندهای دیگر شامل بیان، استخراج حلال، استخراج مطلق روغن و پرس سرد است.

 

کاربرد اسانس

1: صنایع غذایی

بخش عمده کاربرد اسانس در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. مهندسین مواد غذایی برای عطر و طعم دهی بیشتر مواد از اسانس ها میتوانند استفاده کنند.

به طور مثال برای طعم دهی و عطر بیشتر انواع دسر های طعم دار، شکلات صبحانه، انواع ویفر و کیک، بیسکوییت، انواع نوشیدنی و آبمیوه و… می توان از اسانس استفاده کرد.

اسانس چیست

اسانس خوراکی استوایی در ارج شیمی گستران

2: صنایع آرایشی و بهداشتی

صنایع آرایشی و بهداشتی از اسانس ها برای عطر و رایحه بی نطیری که در محصولشان ایجاد می کند؛ استفاده می کنند. برخی از اسانس ها مانند اسانس پرتقال، قهوه، گل بهاری، رز، لیمو، یاس، نعناع، لوندر و… عطر بینظیری در محصول به جای میگذارد.

در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی مثل انواع لوسیون، شامپو،صابون، مواد اولیه بهداشتی، مایع ظرفشویی و….از اسانس استفاده میشود.

اسانس چیست

مفهوم اسانس _ کاربرد اسانس _فروش اسانس

3: رایحه درمانی با اسانس

بسیاری از پزشکان طب طبیعی مانند متخصصان معطر درمانی از روغنهای اساسی استفاده می کنند. رایحه درمانی شامل پخش این روغنهای اساسی در هوا است.

رایحه درمانی ممکن است برای ایجاد آرامش مفید باشد ، اما شواهد کافی وجود ندارد که روغن های اساسی بتوانند به طور موثر هر بیماری را درمان کنند. تحقیقات علمی نشان می دهد که روغن های اساسی نمی توانند بیماری مزمن یا بیماری های دیگر را درمان کنند.

4: درمان انواع بیماری ها

انواع گوناگونی از بیماریها مانند بیماریهای پوستی با اسانس ها التیام و درمان می یابند. از جمله می توان به درمان سردرد، یبوست، افسردگی، تبخال، عفونت های سینوسی، عضلات دردناک و اضطراب اشاره نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *